Som musiklärare kan det kännas som ett ”nödvändigt ont” att ha koll på årets upplaga av Melodifestivalen. Eleverna kommer sannolikt att prata om dessa låtar och saker som händer i tävlingen. Sen systemet med ”deltävlingar” infördes är det ju en hel del grus för at hitta guldkornen, men jag tycker redan att det finns bidrag i årets tävling som håller hög standard.
Mina elever tippade på denna låt i fredags och 4-åringen här hemma diggar gärna med i ”Copacabana boy”. Det är en sån låt som sätter sig på hjärnan och som gör att det spritter lite i benen, det är svårt att sitta still och lyssna.
Lärarna på Väskinde skola röstade att A*teens comeback skulle gå bra och det gjorde den. Som ett andra bidrag till final tror jag att låten Iconic skulle kunna gå långt, även i Eurovision i Wien i maj. Det är helt klart nostalgiskt för oss som är födda på 80- och 90-talet att höra och se denna popgrupp igen. Roligt!
Min egen tippning inför första tävlingen var att Greczula skulle vinna – och mycket riktigt gick hans låt ”Half of me” direkt till final som det bidrag med flest röster. En lite ABBA-lik låt, som är ”cashig” och fräck. Jag hoppas att han går hela vägen! Låten finns ungefär 10 minuter in i filmen här nedan. Heja Greczula!